Ako si vybrať koberec

Ako si vybrať koberec

Asi prvé, čo vás pri výbere koberca upúta, je jeho farebnosť, okrem farebného zladenia s interiérom izby však treba vziať do úvahy aj množstvo iných skutočností. Dôležitý je napríklad druh miestnosti, teda najmä intenzita a povaha činností, ktoré sa v nej vykonávajú. Všeobecne platí, že si môžete vybrať z celej škály kobercov od extrémne odolných až po mimoriadne komfortné, môžete si však vybrať buď maximálny komfort (napríklad do spálne, kde obyčajne nie je veľká premávka, občas tu chodíte bosí), alebo vysokú odolnosť (napríklad do chodby alebo haly), avšak nemôžete mať oboje naraz. Odolný koberec ponúka malý komfort, a naopak – mäkký komfortný koberec nevydrží veľkú záťaž. Preto treba pred kúpou koberca dobre zvážiť, čo od neho budete vyžadovať a akým vlastnostiam dáte prednosť.

Konkrétne vlastnosti koberca závisia najmä od použitých materiálov a technológie ich spracovania – napríklad do viac využívanej miestnosti sa hodia skôr koberce vpichované (u nás sú známe aj pod názvom Jekor) alebo slučkové či uzlíkové. Slučky robia nášľapnú vrstvu kompaktnejšou a už pri priemernej kvalite vlákna koberec lepšie odoláva zošľapaniu (Najodolnejšie proti ušliapaniu sú uzlíkové koberce a koberce technológie „scrool“.). Koberce so strihaným vlasom sa vyrábajú v mnohých variantoch – s krátkym a hustým „zostrihom“ vhodným na intenzívne využívanie, i komfortné s vysokým hebkým vlasom.

Vrátim sa však k farbe, ktorú som spomínala na úvod, a ktorá je pri výbere koberca veľmi dôležitým kritériom. Najmä pri celoplošnom koberci výrazne ovplyvní atmosféru v miestnosti, preto pri výbere nezabudnite na osvedčené zásady, ako je teplé či chladné pôsobenie jednotlivých farieb, na to, že svetlá farba opticky rozšíri malý priestor a sýta dokáže zmenšiť a zútulniť veľkú miestnosť. Koberec môže mať podľa svojej farebnosti v priestore v podstate dve úlohy – buď harmonizuje so stenami a ostatným zariadením a miestnosť sa tým zjednotí (týmto pravidlom by ste sa mali riadiť najmä pri výbere celoplošného koberca), alebo tvorí v miestnosti farebný akcent (to platí najmä pre kusové koberce), pričom výrazné sýte farby a kontrastné kombinácie sú najdramatickejšie. A ešte jedna praktická rada: nie je jednoduché zladiť koberec s ostatným zariadením popamäti, preto ak môžete, doneste si do predajne napríklad vzorku poťahovej látky, alebo si v predajni vyžiadajte vzorku koberca (alebo aspoň katalóg), aby ste si ju mohli doma porovnať so zariadením.

Pre majiteľov chlpatého domáceho miláčika prichádza pri voľbe farby koberca do úvahy ešte jedno kritérium. Mačku ani psa totiž nedonútite, aby nestrácali chlpy, a tak je lepšie zvoliť farbu koberca príbuznú s farbou zvieraťa, alebo si vybrať melír, ktorý má mimoriadne maskovacie nadanie. Ušetríte si tak nervy. (Samozrejme, treba vybrať aj vhodný typ koberca, z ktorého sa chlpy ľahko odstraňujú).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *