Aký typ podlahovej krytiny si vybrať? Koberec, alebo podlahu.

Aký typ podlahovej krytiny si vybrať? Koberec, alebo podlahu.

Zariaďujete si byt, dom, alebo komerčné priestory? Potom určite medzi prvými otázkami, ktoré sa hmýria vašou hlavou je „čo dať na zem? koberec, alebo podlahu?“

Možno povedať, že základným kritériom pri výbere je typ priestoru. Je logické, že do kúpelne asi nezvolíme koberec, keďže priestor je vlhký. Taktiež je potrebné brať do úvahy, ako často bude priestor používaný, čiže záťažovosť. Mieru odolnosti si možno vybrať pri každom z materiálov. V tejto súvislosti prichádzajú na rad finančné možnosti, ktoré tiež výrazne ovplyvňujú hlavne kvalitu a vzhľad krytín.

Skúsme si teda podlahové krytiny najprv rozdeliť.

Rozdelenie podlahových krytín

  • koberce
  • Vinylové podlahy
  • PVC podlahy
  • Laminátové podlahy
  • Drevené podlahy

Každý z týchto materiálov ma iné vlastnosti, ale základné delenie týchto krytín je podľa ich štruktúry, teda koberce s vlasmi a pevné, hladké krytiny medzi ktoré možno zaradiť zvyšok.

Pričom pevné podlahy sú ľahšie na údržbu, umývateľné a teda hygienickejšie a koberce sú zase útulnejšie, mäkšie, čo je vhodné hlavne pre deti a jednoduchšie aplikovateľné. Výber medzi týmito druhmi krytín ovplyvňuje, tak ako v móde takisto trend. Raz sú moderné koberce, raz podlahy.

Porovnanie hygieny kobercov a podláh

Ale pozastavme sa pri otázke hygieny.  Dlhodobým názorom totižto bolo, že hygienickejšie sú pevné podlahy s jednoduchšími možnosťami údržby, ale opak je pravdou. Prevládal názor, že v kobercoch sa zachytáva prach a roztoče, čo je nevhodné pre alergikov a deti. Ale opak je pravdou.

Až 90% roztočov sa nachádza v našich posteliach a čo sa týka prachu, koberce zachytávajú a viažu prach, ale tým že ho zachytia práveže bránia jeho víreniu. Bolo totižto výskumom zistené, že koncentrácia prachových častíc je až o 50% nižšia v priestoroch pokrytých kobercom celoplošne ako u priestoroch s pevnými podlahami. Niektoré priestory s pevnými podlahami dokonca povolenú hranicu prachových častíc výrazne prekračovali.

Z toho teda vyplýva, že pre alergikov a deti sú vhodnejšie koberce. Koberce taktiež majú lepšiu zvukovú izoláciu takže jednoznačne sú vhodné do detských izieb. Taktiež je vhodné spomenúť, že koberce lepšie tlmia pády našich detičiek.

Kam koberec a kam podlahu.

Ako je vyššie spomenuté koberec sa výborne hodí do detských izieb, ale taktiež do spální. Vyznačuje sa mäkkosťou, hrejivým pocitom pre nohy, je vhodnejší pre alergikov, výborne odhlučňuje aj tepelne izoluje. Je potrebné ale sa poctivo starať o údržbu a 2-3 krát týždenne ho poriadne vysať kvalitným vysávačom.

Podlahy sú zase vhodné do kuchýň a chodieb, kde je väčšia frekvencia pohybu. Obývačku je dobré posúdiť podľa individuálnych podmienok, či máme zvieratko, ako často máme návštevy a podobne. Podlahy sú totiž odolnejšie , jednoduchšie sa udržiavajú preto sú vhodne do frekventovaných izieb, kde predpokladáme väčšiu záťaž. 

Ďalším aspektom pre voľbu podláh je podlahové kúrenie. Ako bolo spomenuté koberec je výborný či zvukový, ale aj tepelný izolant, takže pre podlahové kúrenie nie je vhodný.

A nakoniec pri výbere je nutné spomenúť aj možnosť kombinácie podláh s menšími kobercami, alebo behúňmi. Je to taktiež výborná voľba, kde kombinujete čistý dizajn s útulnosťou.

Porovnanie kobercov a podláh

Koberce:

+ jednoduchá montáž

+ útulnosť a mäkký povrch

+ viaže prach

+ je vhodný pre alergikov

-náročnejšia údržba

Podlahy:

+ ľahké umývanie

+ čistý dizajn

+ možnosť inštalácie podlahového kúrenia

-tvrdý povrch

-náročnejšia montáž

Máme viac než 20 ročné skúsenosti v oblasti kobercov a podlahových krytín

Cena ako dôležitý faktor

Tak ako v každom obchode aj v obchode s podlahovinami medzi prvými vecami ktoré sledujeme sú ceny. Je potrebné upozorniť pokiaľ nechcete koberec na jednorázové použitie, že podlahových krytinách by ste jednoznačne nemali šetriť. Zaujímajte sa tak ako pri kobercoch tak aj v prípade podláh aká je hrúbka, aké je možné zaťaženie, informujte sa aká je odolnosť voči poškrabaniu, alebo trhaniu vlákien a podobne.

Je potrebné sa vyhnúť akrylovým a vlneným kobercom, ktoré púšťajú vlákna. Nemusí to byť vhodné hlavne v detskej izbe, kde vieme predpokladať väčšiu aktivitu priamo na koberci v súvislosti s hrami a inými aktivitami detí. Takéto koberce sa skôr hodia na miesta s nižšou frekvenciou aktivít.

Čo sa týka podláh, drevené podlahy patria medzi najkvalitnejšie , ale aj najdrahšie. Ak si takú drevenú podlahu nemôžme dovoliť zainvestujme aspoň do podlahy s minimálnou hrúbkou 7-8 mm. Dajme pozor na kvalitu laku, čiže odolnosť a tepelnú odolnosť v prípade podlahového kúrenia. Najlacnejšie podlahy totiž nie sú nato prispôsobené.

Kto je teda v porovnaní víťaz.

Víťazom je kvalita a zdravý rozum. Ako je v článku napísané podlahové krytiny je potrebné vyberať podľa špecifických podmienok používania, v článku ste sa dozvedeli, akú krytinu do akej izby použiť a taktiež si môžte prečítať klady a zápory každej z nich. Veľmi dobrou správou je to, že krytiny je možné kombinovať, tak už len zostáva mať dobre oko a cit pre dizajn.