Určit vhodnú podlahovú krytinu do konkrétnych priestorov Vám pomôžu triedy záťaže. Niektoré podlahy sú menej odolné a hodia sa skôr do menej namáhaných priestorov, iné sa zase môžu použít aj vo viac frekventovaných kancelárskych priestoroch alebo výrobných halách. Triedy záťaže sú štandartným spôsobom delenia podlahových krytín podľa doporučenia záťaže a použitia.
Aká podlahová krytina bude pre Vás tá pravá?
Triedy záťaže sa dajú určiť pri drevených podlahách, laminátových podlách, kobercov, PVC a dalších podlahových krytín. Orientovat se môžete podľa jednotlivých záťažových tried, ich odolnosť určuje platná norma. Každá zátěžová třída podlahové krytiny odpovídá své charakteristice a označuje se standardizovaným symbolem. Triedy záťaže sú spoľahlivým označením, podľa ktorého sa môžete riadiť pri výbere podlahy.
Charakteristyka jednotlivých tried záťaže podlahových krytín
Trieda záťaže 21
Podlahovina vhodná pre obytné priestory s malým alebo občasným používaním. Sem radíme miestnosti ako spálňa, detská izba.
Trieda záťaže 22
Podlahovina je vhodná pre obytné priestory s bežným používaním. Do tejto kategórie radíme miestnosti ako obývacia izba, jedáleň, vnútorné chodby.
Trieda záťaže 23
Podlahovina vhodná pre najviac zaťažené obytné priestory, ktorými sú priestory ako: schodisko, vstupné chodby, kuchyne.
Trieda záťaže 31
Podlahovina vhodná pre komerčné priestory s občasným používaním: konferenčné miestnosti, hotelové izby.
Trieda záťaže 32
Ide o podlahovinu vhodnú pre komerčné priestory s trvalým používaním. Napríklad: škôlky, čakárne, kancelárie, hotelové haly, obchody.
Trieda záťaže 33
Podlahovina vhodná pre objekty s interzivným používaním
(obchodné domy, školské triedy, kancelárie)
Trieda záťaže 41, 42, 43
Podlahová krytina je vhodná do extrémne zaťažených komerčných priestorov
(vstupné haly, spoločné shodiská a odpočívadlá, silne frekventované miestnosti obchodných domov, kín, divadiel, vybrané prevácky priemyslu a služieb)