Kúpili ste si koberec, PVC krytinu či laminát? Úspešne ste oživili priestor, a predsa ho chcete ešte viac zútulniť? Pomôžu Vám zdanlivo zanedbateľné detaily. Pri kúpe podlahových krytín nájdete väčšinou v ponuke predajcu aj obvodové lišty. Lišty sú v niektorých prípadoch dokonca nutnosťou pri montáži. Po pokládke napr. laminátových podláh predsa nechcete nechať dilatačnú medzeru nezakrytú.

V tomto prípade môžete použiť niektorý z množstva druhov líšt, bežne používaných
podlahármi. Medzi najzákladnejšie patrí tzv. MDF lišta. MDF je druh drevovláknitej hmoty lisovanej bez použitia lepidiel. Vďaka ľahkej tvarovateľnosti a dostupnosti tohto materiálu sa stali MDF lišty veľmi obľúbenými medzi zákazníkmi, ktorí hľadajú dobrý výrobok za prijateľnú cenu.
Na MDF lišty výrobcovia lepia vzorovú „tapetu“, takže zákazník má na výber zo širokého spektra dekorov, najmä drevených. Takto si môžte lištu vzorovo aj farebne prispôsobiť prakticky ku každej podlahovej krytine (laminátové podlahy, podlahy PVC). Lišty sa dajú rezať ručne aj strojovo do potrebných uhlov, v takom prípade ku montáži nepotrebujete ďalšie komponenty. Pri voľbe spôsobu montáže lišty na stenu treba brať do úvahy do akej miery sú steny pri podlahe rovné. Ak vidíte, že stena je krivá, v rohoch ani zďaleka nezviera 90 stupňový uhol, vyhnite sa radšej montáži na kovové príchytky. Mohlo by sa stať, že po zatlačení jedného konca lišty na príchytku Vám druhý koniec vyskočí. Našťastie existujú ďalšie metódy prispôsobené aj tým najkrivším stenám.

Prvá je montáž lišty na systém skrutka-hmoždinka (budete potrebovať príklepovú vŕtačku). Druhá je montáž pomocou montážneho lepidla nemenovanej značky (silno pripomína vyhynutý druh chlpatého slona). Tretia metóda je úplne najrýchlejšia (budete potrebovať kompresor a klincovačku). Aby výrobca líšt uľahčil montáž líšt pozdĺž členitých stien, zahrnul do ponuky aj tzv. prvky. Prvky sa vyhotovujú z plastu a majú dekor odpovedajúci lištám. Rozlišujeme 5 typov prvkov: Roh vnútorný, roh vonkajší, spojku, koncovku pravú a ľavú. Pri meraní miestnosti pred kúpou a pokládkou si zapíšte koľko a aké prvky budete potrebovať. V poslednej dobe sú lišty MDF vytláčané z trhu lištami, ktoré sú vyrobené celé z plastu. Tieto lišty majú oproti iným lištám viacero výhod. Jedna z nich je odnímateľný stredový panel, vďaka ktorému nie je po montáži vidno hlavičky skrutiek, alebo klincov. Tie jednoducho zatlačením tohto panelu zakryjete. Ďalšia výhoda je, že plastové lišty sú vo vnútri duté, čím perfektne poslúžia na ukrytie rôznych káblov a vodičov.
Medzi najnovšie inovácie na poli plastových líšt patrí sklopná lišta, ktorá Vám umožní sklopiť celú prednú časť lišty a zabráni znečisteniu povrchu lišty napr. pri maľovaní stien či transparentný stredový panel na podsvietenie LED pásom.
Okrem týchto dvoch základných typov líšt existuje množstvo ďalších profilov v rôznych šírkach a hrúbkach. Pri kúpe PVC krytiny môžete okrem klasického 3x3cm pvc sokla použiť obvodové lišty, ktoré su inak určené pre laminátové podlahy.
Čoraz viac zákazníkov sa z rôznych dôvodov vracia ku starému, dobrému kobercu. Na zvýraznenie celkového dojmu z práve položeného koberca sa montujú obvodové kobercové lišty, ktoré sa na stenu buď klincujú, skrutkujú, alebo lepia.

Do týchto líšt sa následne vložia pásy koberca v rôznych šírkach, väčšinou 5, 6 cm. Platí pravidlo, že čím väčšia je miestnosť, tým vyšší môže byť kobercový pás. Farebné prevedenie kobercových soklových líšt je dostupné v pár základných farbách, najčastejšie bielej. Ak nechcete kobercové pásy vkladať do plastových líšt, existuje ešte jedno vysoko estetické riešenie. Nechať si tieto pásy obšiť vo farbe, ktorá korešponduje s Vašim kobercom.
Keď už sme pri lištách, nevynecháme lišty ukončovacie, prechodové, samolepiace či narážacie.
Tieto lišty slúžia prevažne na preklenutie medzery medzi dvoma rozličnými druhmi podláh (koberec-laminát, koberec-dlažba, laminát-dlažba), a vyrábajú sa v rôznych dĺžkach a šírkach. Ako pri soklových obvodových lištách, aj tu sa dekor farebne a vzorovo prispôsobuje použitým podlahovým krytinám. K dispozícii sú drevené aj kovové dekory. Lišty sú vyhotovené väčšinou z eloxovaného hliníku, sú ľahké a pevné. Ich montáž zvládne aj priemerne zručný domáci majster.
Tak neváhajte a dajte sa do toho!