Veľa sa hovorilo a aj hovorí o tom, ako sa v nich drží prach aj pach, o tom, že ani netušíme, čo všetko sa v ich huňatých útrobách ukrýva, aj keď sú čerstvo povysávané a na prvý pohľad vyzerajú čisté, o tom, aké ohyzdné potvory (aj keď len mikroskopickej veľkosti) v nich prebývajú a ako strašne nám dokážu ublížiť….
Skutočnosť však nie je ani zďaleka taká hrôzostrašná, ako sa hovorí, a koberec nie je ani zďaleka taký nebezpečný, ako cigaretka denne, slaninka o desiatej večer a množstvo ďalších vecí, ktoré síce objektívne nie sú zdravé, ale nám spríjemňujú život (samozrejme, výnimkou sú ľudia alergickí na prach, ktorým koberec môže objektívne spôsobiť nemalé problémy). Ak akceptujeme fakt, že v koberci sa drží prach (na jeho odstraňovanie sa predsa vymysleli vysávače) a sme ochotní ho pravidelne vysávať, nemôžeme kobercu uprieť množstvo dobrých vlastností a neodškriepiteľný pôvab. Okrem toho, že je krásny, býva často aj hebký a mäkký na dotyk, a tak dokáže spríjemniť akýkoľvek pobyt či pohyb v miestnosti. Okrem toho výborne tepelne izoluje, čo ocenia najmä tí, ktorí majú pod podlahou pivnicu alebo priamo rodnú zem. Iná dobrá vlastnosť – zvuková izolácia a schopnosť tlmiť kroky – poteší aj susedov o poschodie nižšie.
Koberce možno v zásade rozdeliť na celoplošné a kusové. Na rozdiel od celoplošných, dnes prežívajú kusové koberce boom. Sú ideálnym doplnkom momentálne moderných plávajúcich podláh a skvelou možnosťou, ako ozvláštniť a zútulniť interiér. Väčšinou sa vyrábajú kvalitnejšími technológiami ako celoplošné, a preto je aj ich životnosť dlhšia (ale i cena vyššia). Výnimkou nie sú ani naozaj nádherné kusy – ručne vyrábané umelecké diela z ušľachtilých prírodných materiálov, ako sú vlna či hodváb. Ich návrhy pochádzajú obvykle od európskych alebo amerických dizajnérov, výroba sama sa uskutočňuje najčastejšie v Oriente (Indii, Iraku, Nepále, Turecku), ktorý je klasickým domovom kobercov, ale aj napríklad v Číne. Luxusné kusové koberce sa ručne vyrábajú z čistej vlny, lacnejším materiálovým variantom je akryl, lacnejším variantom výroby je strojové spracovanie.
Celoplošné koberce (vyrábajú sa v šírkach 4 m, 3,66 m, 3 m) sú v našich bytoch takpovediac klasikou, aj keď dnes ustupujú populárnejším plávajúcim podlahám. Okrem bytových sú v ponuke na stránkach kobercekosice.sk aj tzv. objektové, ktoré vydržia aj veľmi silné zaťaženie (tomu sú prispôsobené ich vlastnosti, materiálové zloženie a konštrukcia). Najčastejšie bývajú vyrobené z polyamidového vlákna farbeného v hmote, čo zaručí napr. mimoriadnu odolnosť proti oteru a stálofarebnosť. Ďalšou možnosťou sú kobercové štvorce – tie sa používajú najmä tam, kde sa predpokladá opotrebovanie len určitej časti pokladanej plochy. Výhodou štvorcov je, že opotrebované kusy možno ľahko vymeniť.
Špecializujeme sa na monžáž kobercov v komerčných a verejných priestoroch. Kontaktujte nás pre vypracovenie nezáväznej cenovej ponuky. Napíšte nám email s vašimi požiadavkami a odpovieme vám v priebehu 24 hodín v rámci pracovného týždňa.