Prehľad najčastejšie používaných materiálov pre vlákna kobercov.

Najčastejšie používané materiály pre výrobu kobercov, ich výhody a spôsob použitia pri pokládke.

Materiál – Polypropylén

veľmi pevný materiál, odolný proti pliesni a antistatický. Je lacnejší, ale aj menej pružný ako napr. polyamid. Dobre sa farbí, preto sa používa tiež na výrobu plyšových kobercov, pričom sa môže upravovať tepelným žíhaním (heatset), čím vznikne podstatne jemnejší a húževnatejší produkt. Na zlepšenie svojich vlastnosti sa ďalej upravuje na akryl. (acrylic) sa na dotyk aj na pohľad podobá vlne, je však podstatne lacnejší (napríklad ručne viazaný akrylový koberec na prvý pohľad od vlneného rozozná len znalec, vlnený si však dlhšie zachová svoj pôvodný vzhľad). Dá sa dobre farbiť na svieže a jasné tóny, jednoducho sa udržiava a dobre odoláva vlhkosti aj plesniam.

Materiál – Polyamid

(v USA sa preň častejšie používa výraz nylon) je mimoriadne húževnatý, pružný a trvanlivý, dobre odoláva špine a je preň typická mechanická odolnosť a tzv. tvarová pamäť, teda. schopnosť zľahnutého vlákna vrátiť sa do pôvodnej polohy. Na dotyk je však jemnejší ako polypropylén (avšak zároveň drahší). Na zvýšenie odolnosti sa ďalej upravuje napr. tepelným žíhaním, alebo prísadami – takto vznikajú materiály ako polyamid-dupont, polyamid-novel a pod.

Materiál – Polyester

je ľahký a mäkký, preto sa používa ako doplnkový materiál na zvýšenie jemnosti kobercov. Svojou odolnosťou prevýši aj polypropylén, zvyšuje tiež odolnosť prírodných vlákien a ich schopnosť zachovať si tvar. Pre svoju mäkkosť je vhodný napr. na kúpeľňové predložky a pod.

Materiál – Vlna

je čisto prírodný materiál s výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami, veľmi húževnatý, pružný a mäkký. Pretože vďaka obsahu lanolínu (prirodzenej mastnote) odpudzuje nečistoty, ostáva koberec dlho pekný. Nevýhodou vlny je to, že veľmi chutí moľom a tiež jej pomerne vysoká cena. Prvá nevýhoda sa dá odstrániť tzv. protimoľovou úpravou, s tou druhou sa treba jedine zmieriť, pretože vysoká cena prírodných a luxusných materiálov je úplne prirodzená. Vlna sa dá farbiť v pomerne úzkej škále prírodných odtieňov a väčšinou sa neprefarbí tak intenzívne ako napríklad akryl. Preto majú vlnené koberce charakteristickú mäkkú farebnosť. Aj v súčasnosti ostáva klasické vlnené vlákno tým najluxusnejším materiálom.

Táto recenzia by mohla byť rozšírená aj o ďalšie materiály, tie však nenašli v rámci trhu svoje dostatočné využitie, a tak nebudeme ich tu uvádzať.

Okrem povrchového materiálu má na vlastnosti koberca vplyv aj podklad. Najčastejšie sa používa prírodná alebo umelá juta (Action back), ktorá je veľmi pevná a relatívne lacná, alebo latex, ktorý ma vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, je pružný, a tým zlepšuje odolnosť koberca proti ušliapaniu. Na našom trhu sú koberce s mäkkým filcovým podkladom, ktorý zlepšuje izolačné schopnosi koberca i pocit pri došliapnutí. Niekedy tvorí podklad len vrstva špeciálneho lepidla alebo spevňovacej hmoty. Takéto koberce nemožno položiť inak ako s celoplošným podlepením. Svedčia o tom aj naše desaťročné skúsenosti pri pokládke kobercov nielen v Košiciach ale aj po celom východnom Slovensku. O tom sa môžete sami presvedčiť v porfóliu.

Páčila sa Vám táto recenzia? Neváhajte a komentujte, uvítame každú podnetnú myšlienku.

Prezerať galériu realizovaných zákaziek