Typy kobercov – najpoužívanejšie materiály pre vlákna

Typy kobercov – najpoužívanejšie materiály pre vlákna

Koberce sú tvorené vláknami, ktoré sú buď prírodné (majú rastlinný/ živočíšny pôvod), alebo syntetické. Podľa toho, o aký druh vlákna a priadze ide, sa odvíja spôsob spracovania, individuálne vlastnosti daného koberca, a v neposlednom rade aj koncová cena.

Pozrite si náš prehľad najpoužívanejších materiálov, z ktorých sa vyrábajú koberce. Dozviete sa aké sú ich výhody, vhodnosť použitia a ako ich správne položiť.

Najbežnejší kobercový materiál

  • Vlna
  • Polypropylén
  • Polyamid
  • Polyester
  • Akryl

Prírodné vlákno na koberce

Vlna

Vlna má ako prírodný materiál výborné úžitkové vlastnosti – predovšetkým izoluje teplo, hluk a statickú energiu. Je prirodzene mäkká a príjemná pri chôdzi naboso. Okrem toho majú vlnené koberce schopnosť odolávať ušliapaniu vďaka pružnosti vláken, ktoré sa pri zaťažení dokážu vrátiť späť do pôvodného stavu. Mínusom môže byť vyššia cena, no za krásny vzhľad po celé roky, sa oplatí zvážiť takúto investíciu. Vlna sa pred samotným spracovaním zvykne ošetriť, čím sa zvyšuje odolnosť koberca voči nečistotám (zabezpečí sa tak jednoduchšia údržba).

Vlnený koberec je prírodný, termoizolačný a luxusný

Vlna je čisto prírodný materiál s výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami, veľmi húževnatý, pružný a mäkký. Pretože vďaka obsahu lanolínu (prirodzenej mastnote) odpudzuje nečistoty, ostáva koberec dlho pekný.

Nevýhodou vlny je to, že veľmi chutí moľom a tiež jej pomerne vysoká cena. Prvá nevýhoda sa dá odstrániť tzv. protimoľovou úpravou, s tou druhou sa treba jedine zmieriť, pretože vysoká cena prírodných a luxusných materiálov je úplne prirodzená.

Vlna sa dá farbiť v pomerne úzkej škále prírodných odtieňov a väčšinou sa neprefarbí tak intenzívne ako napríklad akryl. Preto majú vlnené koberce charakteristickú mäkkú farebnosť. Aj v súčasnosti ostáva klasické vlnené vlákno tým najluxusnejším materiálom.

Syntetický materiál na koberce

Polypropylén: Pevný, odolný proti plesniam a antistatický

Polypropylán veľmi pevný materiál, odolný proti pliesni a antistatický. Je lacnejší, ale aj menej pružný ako napr. polyamid. Dobre sa farbí, preto sa používa tiež na výrobu plyšových kobercov, pričom sa môže upravovať tepelným žíhaním (heatset), čím vznikne podstatne jemnejší a húževnatejší produkt. Na zlepšenie svojich vlastnosti sa ďalej upravuje na akryl. (acrylic) sa na dotyk aj na pohľad podobá vlne, je však podstatne lacnejší (napríklad ručne viazaný akrylový koberec na prvý pohľad od vlneného rozozná len znalec, vlnený si však dlhšie zachová svoj pôvodný vzhľad). Dá sa dobre farbiť na svieže a jasné tóny, jednoducho sa udržiava a dobre odoláva vlhkosti aj plesniam.

Polyamid: jemný, pružný, dobrá odolnosť voči špine

Polyamid (v USA sa preň častejšie používa výraz nylon) je mimoriadne húževnatý, pružný a trvanlivý, dobre odoláva špine a je preň typická mechanická odolnosť a tzv. tvarová pamäť, teda. schopnosť zľahnutého vlákna vrátiť sa do pôvodnej polohy. Na dotyk je však jemnejší ako polypropylén (avšak zároveň drahší). Na zvýšenie odolnosti sa ďalej upravuje napr. tepelným žíhaním, alebo prísadami – takto vznikajú materiály ako polyamid-dupont, polyamid-novel a pod.

Polyester: mäkký a odolný

Je ľahký a mäkký, preto sa používa ako doplnkový materiál na zvýšenie jemnosti kobercov. Svojou odolnosťou prevýši aj polypropylén, zvyšuje tiež odolnosť prírodných vlákien a ich schopnosť zachovať si tvar. Pre svoju mäkkosť je vhodný napr. na kúpeľňové predložky a pod.

Akryl

Polyakrylonitrilové vlákna pripomínajú vlnu – vizuálne aj na dotyk. Oproti vlne sú však oveľa lacnejšie, vďaka čomu sú koberce z nich čoraz obľúbenejšie. Akrylové vlákna sa pri tkaní kobercov používajú buď samostatne, alebo ako prímes k inému materiálu.

Podkladový materiál na kobercoch

Z čoho je vyrobená spodná časť koberca?

Okrem povrchového materiálu má na vlastnosti koberca vplyv aj podklad. Najčastejšie sa používa prírodná alebo umelá juta (Action back), ktorá je veľmi pevná a relatívne lacná, alebo latex, ktorý ma vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, je pružný, a tým zlepšuje odolnosť koberca proti ušliapaniu.

Na našom trhu sú koberce s mäkkým filcovým podkladom, ktorý zlepšuje izolačné schopnosi koberca i pocit pri došliapnutí. Niekedy tvorí podklad len vrstva špeciálneho lepidla alebo spevňovacej hmoty. Takéto koberce nemožno položiť inak ako s celoplošným podlepením. Máme 20 ročné skúsenosti s pokládkou kobercov nielen v Košiciach ale aj po celom východnom Slovensku. Kontaktujte nás za účelom vypracovanie nezáväznej cenovej kalkulácie. Napíšte nám e-mail a v priebehu 24 hodín v rámci pracovného týždňa vám odpovieme.