Laminátové podlahy a ich parametre

Na čo by ste mali myslieť, ak si chcete kúpiť laminátové podlahy?

Dva krát meraj a raz rež – zoznam piatich hlavných parametrov, na ktoré sa oplatí myslieť počas rozhodovania sa pri výbere laminátovej podlahy.

Často krát sa stáva, že kupujúci sa riadi podľa cenovej hladiny. Avšak občas sa stane, že zabúda pritom na dôležitý fakt: že sa vlastne jedná o investíciu na niekoľko x rokov, v lepších prípadoch viac ako 10. Bežné ceny pre laminátové podlahy /plávajúcej/ sa pohybujú v rozmedzí od 3,00 € do 30,00€ za meter štvorcový. Ako býva zvykom, vyššia cena by mala odpovedať výrobku s vyššou kvalitou. Čo však ovplyvňuje cenu laminátových podláh? Je skutočne pravdou, že cena vždy ide ruka v ruke s jej kvalitou? Ktorý údaj vyznačený na obale je ten najdôležitejší? Odpovede na tieto otázky, vďaka ktorým budete sami schopní posúdiť celkový pomer/výkon a dať si dohromady parametre, ktoré majú najväčší vplyv na cenu výrobku – vám poskytol v tomto článku Pavol Horňák – špecialista na pokládku a údržbu laminátových podláh, manažér spoločnosti Slovak Trend.

Zoznam piatich najdôležitejších parametrov, ktoré ovlyvňujú cenu + rady a doporučenia:

1. Trieda použiteľnosti podláh

Toto je najdôležitejší parameter laminátovej podlahy, ktorý zároveň najväčšmi ovplyvňuje ich cenu. Existuje šesť tried použiteľnosti – odstupňovaných od 21. do 31. Prvá číslica udáva typ priestoru (2 – obytný, 3 – úžitkový), zatiaľ čo druhá určuje stupeň zaťažiteľnosti, resp. úroveň intenzity užívania podlahy (1 – miestnosť s nízkou prevádzkou, 2 – mierna intenzita pohybu, 3 – vysoká prevádzka). Symbol triedy podláh na obale sa vyskytuje vždy spolu so symbolom triedy oteru.

2. Trieda oteru podláh

Oteruvzdornosť podlahy, parameter, ktorý má priamy vplyv na jej stabilitu. Čím vyššia je trieda oteru, tým vyššia je odolnosť hornej vrstvy podlahy. Rozsah oteruvzdornosti sa pohybuje v rozpätí od AC1 do AC5. Panely s najnižšou triedou oteruvzdornosti AC1 a AC2 sú veľmi zriedkavé. Panely s vysokou odolnosťou voči oteru – AC5 – sú určené predovšetkým pre verejné miesta, a to z dôvodu vysokých požiadavok na odolnosť proti oteru.

laminatova podlaha pes

Laminátové podláhy musia byť vybavené informáciou o jej triede oteru a použiteľnosti zároveň. Na balení môžete skontrolovať následujúce označenia:

  • Kl.21 / AC1 – podlahy s týmto symbolom môžu byť použité len v málo využívaných priestoroch (napr. spálne)
  • Kl.22 / AC2 – podlahy určené pre malé a stredné použité obytných priestorov (spálňa, obývacia izba)
  • Kl.23 / AC3 – podlaha vhodná pre ostatné obytné priestory (chodby, obývacie izby)
  • Kl.31 / AC3 – podlaha pre všetky obytné priestory a slabšie využívaných verejných priestranstiev (hotelové izby)
  • Kl.32 / AC4 – podlaha pre všetky obytné priestory a stredne používané verejné priestranstá (malé kancelárie, butiky)
  • Kl.33 / AC5 – podlaha pre všetky obytné priestory a frekventované verejné priestranstvá (obchody, služby)

3. Hrúbka podlahových panelov

Hrúbka podlahových panelov sa pohybuje v rozmedzí od 6 do 12 mm. Čím silnejšie sú laminátové podlahy, tým je väčšmi podlaha stabilnejšia a odolnejšia proti akejkoľvek deformácii. Najbežnejšia hrúbka panelu je 8 mm. Hrubšie panely podláh predstavujú vyššiu odolnosť a zaručujú vyššiu pevnosť, čo zároveň ovplyvňuje aj cenu výrobku.

4. Spôsob inštalácie podláh

V súčasnej dobe, podlahové panely sú inštalované bez použitia lepidla, takže je samotná montáž je veľmi rýchla a zároveň jednoduchá popri nezmenenej odolnosti podlahy, pričom jej demontáž a opätovná inštalácia je možná kedykoľvek bez vplyvu na pokles jej vlastností a parametrov. Pred samotným nákupom, doporučujeme si pozrieť značku na obale, aby ste sa ubezpečili, ako správne nainštalovať vybraný uvažovaný typ laminátovej podlahy, a či môže byť inštalovaná na podlahové vykurovanie.

5. Štruktúra laminátovej podlahy

Štruktúra laminátové podlahy esteticky, a zároveň významne ovplyvňuje jej cenu. Na trhu existujú panely s úplne hladkým povrchom pre málo používané obytné priestory – ak jedným z vašich požiadavkov je nákup spojený s nízkymi výdajmi. Na druhú stranu, drahšie panely majú štruktúru, ktorá sa podobá prevedeniu pravého dreva do tej miery, že je ťažké odlíšiť ju od pravej drevenej podlahy.

Druhy laminátových podláh v ponuke na web stránke www.kobercekosice.sk:

  • Štruktúra dreva – jeden z najstarších a najpopulárnejších štruktúr zároveň. Povrch pripomína čiastočne dosku a ryhovanú štruktúru
  • Synchrónna štruktúra – štruktúra, v ktorá silne pripomína štruktúru obilia, a tak podlahy sa veľmi pripomínajú podlahy z pravého dreva
  • Heliochromová konštrukcia – modernizovaná verzia synchrónnej štruktúry, ktorá má matný povrch, drevený vzor, striebristý lesk. Vďaka týmto vlastnostiam sú v niektorých prípadoch na nerozoznanie od drevenej podlahy
  • Ručne škrabaná štruktúra – štruktúra panelov pripomínajúca manuálne poškriabané, ohobľované či ručne vytesané dosky. Podlaha budí dojem zo surového, prírodného dreva.

Aké boli vaše zážitky pri nákupe plávajúcej podlahy? Rádi uvítame vaše skúsenosti a poznatky.